Pszichodráma
Miért kerülök újra meg újra hasonló helyzetekbe? Hogyan változtathatnék ezen? Pedig már százszor megfogadtam, hogy másként teszek! IsmerÅ‘sek ezek a kérdések? A pszichodráma módszerének rendkÃvül széles a felhasználási területe. Alkalmazható önismeret fejlesztésében, szervezetfejlesztésben, közösségformálásban, de jól használható az oktatásban, képzésekben. Önálló vagy kiegészÃtÅ‘ pszichoterápiás módszerként alkalmazható a gyógyÃtásban.
Mi a pszichodráma? Olyan csoportpszichoterápiás módszer, mely a belsÅ‘ lelki tartalmak, élmények, konfliktusok megjelenÃtésén keresztül hat. Specifikuma, hogy lejátssza, dramatizálja az élményt, és a cselekvéses megelevenÃtés révén idéz fel homályba veszett indÃtékokat. Ezek megélése katartikus lehet. A dramatikus megjelenÃtés során más emberekkel, más helyen, más térben, más idÅ‘ben, más szituációban ismétli meg a fÅ‘szereplÅ‘ azt a helyzetet, konfliktust, mely benne vagy egy másik személlyel való kapcsolatában kialakult. Ez a megismételt találkozás képes a belsÅ‘ konfliktusokat megváltoztatni. Az emberi spontaneitás és kreativitás cselekvésbe ágyazva érvényesül. Maga a cselekvés nagy indulati feszültségek elvezetését teszi lehetÅ‘vé, de ennek a mindennapi életben való megjelenése veszélyes is lehet. Ugyanakkor kultúránk egyre inkább arrafele halad, hogy cselekvés helyett verbalizálunk, lassan pedig nem is találkozunk egymással, csak virtuális kapcsolatokat tartunk fenn. Van a valóságnak egy olyan tartománya, ami a cselekvés egy sajátos másához vezet: realizál, de mégis helyettesÃti a realitást. Ez a szÃnház, a játék, "olyan mintha" mechanizmusa. Ez lehetÅ‘vé teszi a beleélést, a kettÅ‘s tudatot (csinálok valamit, de tudom, hogy ez játék), ugyanakkor segÃt abban, hogy spontán és kreatÃv legyek, anélkül, hogy a gátlástalan vagy a sztereotip viselkedés hibájába esnék. A pszichodrámában lehetÅ‘ségünk van erre. LehetÅ‘ségünk van a sajátunkétól teljesen eltérÅ‘, más szerepeket kipróbálni, spontánnak és kreatÃvnak lenni. Azzal, hogy egy embertársunk (barátunk, párunk, apánk, anyánk) szerepét idÅ‘legesen magunkra vesszük, közelebb kerülünk a másik indÃtékainak, belsÅ‘ valóságának megértéséhez, és empátiánkat is fejlesztjük. Hogy belsÅ‘ konfliktusainkkal a csoportban igazán dolgozni tudjunk, ahhoz szükség van a csoport adta biztonságra, bizalomra, az elfogadás légkörére.
Hogyan zajlik egy csoportülés? A pszichodráma csoportülések adott koreográfia mentén haladnak. Moreno, a pszichodráma megalapÃtója 5 pontban foglalta össze a módszer szükséges feltételeit: 1. SzÃnpad, játéktér 2. SzereplÅ‘k 3. RendezÅ‘, aki a csoport vezetÅ‘je is 4. Játékmester vagy koterapeuta 5. Csoport Egy csoportülés 3 részbÅ‘l áll. Egy felmelegedési szakasszal kezdÅ‘dik, amely kötetlen beszélgetésbÅ‘l, és bemelegÃtÅ‘ játékokból áll. A második rész a játék fázisa. Valaki a csoportból, aki erre vállalkozik, és akinek a témájára a csoport ráhangolódott, fÅ‘szereplÅ‘vé válik, vagyis a csoport az Å‘ problémájával foglalkozik. A csoport vezetÅ‘je segÃtségével jeleneteket állÃt szÃnpadra, amelyek az adott témához vagy problematikához kapcsolódnak. A fÅ‘szereplÅ‘ minden szerepet elÅ‘játszik, és a szerepeket kiosztja a csoport tagjaira. A jelenetek lejátszása után következik a harmadik, lezáró fázis, amelyben a csoport megosztja a játék során tapasztalt, illetve a játék során felidézÅ‘dött korábbi élményeit.
Milyen területeken alkalmazzák a pszichodrámát? A pszichodráma módszerének rendkÃvül széles a felhasználási területe. Alkalmazható önismeret fejlesztésében, szervezetfejlesztésben, közösségformálásban, de jól használható az oktatásban, képzésekben. Önálló vagy kiegészÃtÅ‘ pszichoterápiás módszerként alkalmazható a gyógyÃtásban. És végül, de nem utolsó sorban meg kell emlÃtenünk a pszichodramatikus szÃnházat, ahol a közönség és a művészek együttes munkája, improvizációja során jön létre a mű.
Induló önismereti csoportok országszerte További információ: pszichodrama.lap.hu
|