A gyertyaállással legtöbben gyerekkorunkban, tornaórán találkoztunk utoljára. Akkoriban csak ügyességi feladatként tekintetünk rá, most azonban itt az ideje, hogy egész testünket karbantartó pozÃcióként újra felfedezzük.
FÅ‘leg a keleti tanokban elterjedt nézet, hogy minden, a normálishoz képest fordÃtott póz jótékony hatással van az egészségünkre, agyunkra, sÅ‘t, még gondolkodásunkra és világnézetünkre is. Holisztikusan szemlélve logikus a gondolatmenet: fejjel lefelé szemlélve a világot egészen új nézÅ‘pontból láthatunk dolgokat, nem csupán fizikai értelemben. A gyertyaállásról sokat elárul, hogy szanszkrit neve, a szarvang-ászana azt jelenti: minden rész póza. Igen, a testnevelésórák egyik legmókásabb feladata valójában az egyik leghasznosabb jógapóz. FelfrissÃti az egész testet, hiszen minden részünket másként terheljük, mint megszoktuk. A felfelé nyújtott lábak pihenhetnek végre, hiszen nem kell teljes súlyunkat cipelniük, és még a vénák is kiürülnek, ami visszeres panaszoknál kifejezetten jót tesz. A vér Ãgy olyan helyekre áramlik, ahol igencsak szükség van rá. FÅ‘ként a pajzsmirigy és a mellékpajzsmirigy, ennek folyományaként pedig harmonizálódó anyagcserénk és hÅ‘háztartásunk "örül" az Ãgy megnövekedett vérellátásnak. A tüdÅ‘re és hörgÅ‘kre is jó hatással van a gyertyaállás, megfázás esetén, asztmás állapotokban is ajánlott, de kedvezÅ‘ hatást fejt ki emésztési zavaroknál is. Akik rendszeresen gyakorolják, állÃtják, hogy álmatlanság, fejfájás, fáradtság, lustaság, idegesség és depresszió ellen is hatásos, javÃtja az ellenállóképességet a légúti megbetegedésekkel szemben, és nem utolsó sorban az izmokat is erÅ‘sÃti, fitten tartja. Egyszerű, mégis sokrétűen hatásos gyakorlat ez az életerÅ‘ növelése érdekében.
Fontos! A gyertyaállást csak akkor gyakorolja, ha alapvetÅ‘en egészséges. SzÃvbetegségben, agyi vérellátási zavarokban szenvedÅ‘k, vérnyomásproblémákkal küzdÅ‘k és várandós kismamák számára sajnos nem ajánlott ez a póz!
Bármennyire egyszerűnek is tűnik a pozitúra, a kivitelezésnél érdemes néhány dologra odafigyelni. A gyertyaállásban töltött idÅ‘t fokozatosan emelje, edzettségi szintjének megfelelÅ‘en. Ha már rég csinált ilyet, kezdetnek 10-20 másodperc se rossz, késÅ‘bb naponta 5-10 percet is eltölthet Ãgy. A képen látható végsÅ‘ pozÃciót a következÅ‘képp érheti el: hanyattfekvésbÅ‘l húzza fel összezárt lábait, majd csÃpÅ‘jét megemelve lendÃtse Å‘ket a magasba. Kezével a derekánál támassza meg törzsét, majd igyekezzen minél lejjebb, a mellkasa felé vándorolni tenyerével. A helyes pózban álla a mellkasát érinti, teste teljesen egyenes, lábfejei lazán állnak, lábai zártak, miközben egyenletesen oszlik el a súly tarkóján, könyökein és vállain. Eleinte lehet, hogy légzése kissé kényelmetlenné változik, de ez késÅ‘bb elmúlik. Mélyen, hasi légzéssel lélegezzen ki és be. A gyakorlat befejezésekor lassan, csigolyánként gördüljön ismét hanyattfekvésbe, majd mielÅ‘tt felkel, maradjon még fekve egy-két percig, hogy a szÃvét ne terhelje feleslegesen. (Forrás: activia.hu)